Czy jestem na nie zdana? O rozstępach słów kilka...

rozstępyKobieta przez całe życie jest otoczona przez wielu wrogów idealnej urody. Zmarszczki, niepotrzebne kilogramy, cellulit, stany zapalne i wreszcie - rozstępy skóry. Pomimo tego, że występują nie tylko u kobiet, płeć piękna ich skutki odczuwa najbardziej dotkliwie.Największym problemem jest to, że przewidzenie ich występowania nie do końca jest możliwe. Sprawdźmy zatem, jaka jest istota rozstępów, kto jest na nie narażony i jak z nimi walczyć.

 

Czym są rozstępy?

Rozstępy to atroficzne (zanikowe) pasma, które najczęściej występują na skórze ud, brzucha, pośladków i piersi. Pojawiają się w kilku kolorach: czerwonym, różowym, niebieskawym, fioletowym, karmazynowym i nawet białym. Rozstępy nie są szkodliwe dla skóry, ale są trwałe i trudne do usunięcia.

Objawy występowania rozstępów:

Pierwszym objawem powstawania rozstępów jest zmieciona skóra o lekko różowym zabarwieniu i cieńszej warstwie. Dosyć często w momencie powstawania rozstępów możemy odczuwać dokuczliwe swędzenie.

Rozstępy pojawiają się najczęściej na udach, brzuchu, pośladkach, piersiach i biodrach. Mogą występować w postaci pojedynczych wrzecionowatych pasm, jak i kilku podobnych do siebie pasków. Początkowo są wyraźnie czerwone, fioletowe lub niebieskawe, ale z czasem blakną.

Jak powstają rozstępy skóry?

Rozstępy powstają w wyniku mechanicznego uszkodzenia skóry w momencie, kiedy jest ona nadmiernie rozciągnięta. Ciało próbuje “załatać” te uszkodzenia, łącząc tkankę tak, jak to jest w przypadku ran czy blizn. Młodziutką tkankę początkowo przenika siatka krwistych żyłek, dlatego jest intensywnie różowego lub karmazynowego koloru. Następnie starzeje się, traci wodę i tym samym - elastyczność. Z tego powodu zachodzą również zmiany w zabarwieniu: pasma robią się niebieskie, a później blakną do wyraźnie białego koloru. Nawet jeżeli będziemy się opalać, rozstępy i tak pozostaną jasne. Jest to spowodowane tym, że nowa tkanka nie posiada pigmentu.


rozstepy skora przekroj d


Kto jest najbardziej narażony na rozstępy?

Płeć czy wiek nie odgrywają tu żadnego znaczenia. Rozstępy mogą występować zarówno u młodych kobiet, jak i u mężczyzn w zaawansowanym wieku. Najczęstsze powody występowania rozstępów na skórze są następujące:

  • Szybkie nabieranie masy ciała
    Jest to najczęstszy powód powstania rozstępów. Skóra rozciąga się za bardzo i zbyt szybko, organizm nie nadąża z jej regenerowaniem. W wyniku otyłości rozstępy powstają na brzuchu, udach i biodrach, u mężczyzn natomiast - najczęściej na brzuchu.
  • Ciąża i karmienie piersią
    Kobiety w ciąży i młode matki, karmiące piersią, są najbardziej narażone na rozstępy. Niestety, ta szczęśliwa chwila w życiu każdej przedstawicielki płci pięknej wymaga również ofiar. Kobiety przeżywają stres hormonalny, zaokrąglają się w talii, przybierają kilka czy wręcz kilkanaście kilogramów. Zmiany te powodują powstanie rozstępów na brzuchu i biodrach, natomiast te na piersiach są następstwem karmienia pociechy piersią.
  • Ciężka aktywność fizyczna
    Fizyczne obciążenie, takie jak na przykład kulturystyka, nie zawsze dobrze służy dla naszego ciała. Kulturyści kształtują swoją sylwetkę poprzez hipertrofię mięśni szkieletowych, wykonując ciężkie ćwiczenia fizyczne. W takich sytuacjach mięśnie zbyt szybko zwiększają swoją objętość, co w efekcie powoduje powstanie rozstępów.
  • Zmiany hormonalne
    Zmiany hormonalne to częsta przyczyna rozstępów u nastolatków. Osoby w tym wieku szybko rosną, w ich ciele dokonuje się wiele szybkich zmian. Oddziałuje to w dużym stopniu na skórę w postaci rozstępów.
  • Dziedziczne predyspozycje
    Prawdopodobieństwo występowania rozstępów u dzieci i wnuków tych osób, które już spotkały się z danym problemem jest wyższe, niż u krewniaków tych, którzy z rozstępami nigdy nie miały do czynienia.
  • Leki sterydowe
    Przyjmowanie leków, zaliczanych do grupy glikokortykosteroidów (kortykosteroidów), takich jak prednizolon czy deksametazon powoduje otyłość, a to znacznie sprzyja pojawieniu się rozstępów.
  • Niektóre choroby układu endokrynnego
    Choroby tego typu powodują szybki przyrost masy, otyłość i w wyniku końcowym liczne rozstępy na różnych częściach ciała, nawet na ramieniu.

Jak zapobiegać rozstępom?

Rozstępy same w sobie nie są szkodliwe dla zdrowia, ale z estetycznego punktu widzenia są wielce nieprzyjemne. Istnieje mnóstwo sposobów, jak zwalczać to zjawisko. Przyjrzyjmy się tym najbardziej popularnym.

  1. Regularny wysiłek fizyczny:
    W walce z tym nieszkodliwym, ale potężnym wrogiem pomagają ćwiczenia fizyczne. Szczególnie te, które rozwijają mięśnie narażonych na rozstępy miejsc. Zaleca się ćwiczenia piersi, pośladków i brzucha. Poddane ćwiczeniom mięśnie zmieniają skórę, nadając jej elastyczność i odpowiednią miękkość. 10 minut dziennie podciągnięć, unoszenia miednicy podczas leżenia na plecach czy skłony tułowia nogami w górze powinny już w bardzo krótkim czasie pomóc w walce z rozstępami. Poza tym wysiłek fizyczny zapobiega wahaniom wagi i nadaje skórze jędrności.

  2. Odpowiednio dobrana dieta:
    Regularne odżywianie się, spożywanie mięsa, owoców i warzyw to podstawa w walce z podobnymi problemami. Oczywiście nie chodzi o to, by zwiększyć ilość spożywania niektórych produktów, ale o odpowiedni ich dobór. Odchudzanie się tak naprawdę sprzyja powstawaniu rozstępów (zmiany w ciele zachodzą poprzez odwadnianie się organizmu i utratę tłuszczu), skóra potrzebuje zatem odpowiednich elementów, takich jak białko, witaminy i składniki mineralne. Dieta powinna być bogata w kwasy tłuszczowe, cynk, krzem, witaminę E i C.
    Należy pamiętać o tym, że wykluczenie mięsa może przynieść wręcz odwrotny skutek. Brak białka w organizmie wstrzymuje produkcję elastyny i kolagenu (białka tkanki łącznej), od których w dużym stopniu zależy elastyczność cery. Bez nich skóra robi się “krucha” i podatna na rozrywanie się.

  3. Masaż zagrożonych części ciała:
    Codzienny masaż to najbardziej przyjemny sposób na zwalczanie rozstępów. Skuteczne jest masowanie się samodzielne, jak i profesjonalne. Można do tego zaangażować ukochaną osobę, która w żaden sposób nie będzie przeciwna “kuracji”, obejmującej także masowanie piersi, pośladków czy bioder.
    Masowanie i peelingi, na przykład kawowe czy rękawicą bambusową, poprawiają krążenie krwi i złuszczają skórę. Tym samym sprzyjają nasyceniu skóry pożytecznymi elementami odżywczymi.
    Podczas masażu zalecamy wykorzystywanie odpowiednich kremów i żeli przeciw rozstępom. Podobne preparaty nie likwidują rozstępów, ale wzmacniają, odpowiednio nawilżają i ujędrniają skórę. Należy je stosować regularnie, 2 razy dziennie. W razie potrzeby można stosować także preparaty na blizny.

  4. Prysznic naprzemienny:
    Prysznic ciepły i zimny jest bardzo skuteczny. Rozszerza i zwęża naczynia krwionośne, wypłukuje szkodliwe elementy (na przykład kwas mlekowy) i doprowadza do szybszej regeneracji mięśni i skóry. Ponadto bardzo dobrze wpływa na metabolizm.
    Najpierw trzeba oblewać się ciepłą wodą, notorycznie zwiększając temperaturę wody do gorącej. Następnie na około 30-90 sekund należy nagle włączyć zimną wodę. W momencie brania prysznica zaleca się to robić od 3 do 5 razy. Prysznic należy zakończyć zimną wodą, po czym dobrze się rozetrzeć ręcznikiem do lekkiego zaczerwienienia cery.

  5. Regularny basen:
    To, że pływanie jest jednym z najlepszych sposobów na kształtowanie sylwetki, nie jest tajemnicą. Nie każdy jednak wie, że pływanie zapobiega również pojawieniu się rozstępów. Przy okazji zalecamy również wykonywanie ćwiczeń na brzuch, biodra i pierś. A po basenie - zastosowanie odpowiednich preparatów przeciw rozstępom.

  6. Kąpiel w wannie z olejkami eterycznymi:
    Skoro już jesteśmy w temacie wodnym, bardzo dobrze na zwalczanie rozstępów pomaga również przyjmowanie gorącej wanny z olejkami eterycznymi. Poprawiają one krążenie krwi, a poza tym nadają skórze jędrność i elastyczność.
    Olejki eteryczne najlepiej rozcieńczyć w wodzie wraz z 30-60 gramami soli lub specjalną pianką do kąpieli. Na 20 litrów wody stosujemy 1-2 krople olejków (do zwykłej wanny mieści się zazwyczaj 100-140 litrów). Podobnej kąpieli zażywamy ok. 15 minut 3 razy tygodniowo.

  7. Picie wody
    Woda, jak się okazuje, jest chyba najlepszym przyjacielem naszej skóry. Co prawda woda jako taka nie zapobiega rozstępom, ale odpowiednio nawilża cerę i wpływa na jej elastyczność. Poza tym pojawieniu się rozstępów sprzyja jej brak w organizmie i w skórze, ponieważ woda wypłukuje wszystkie szkodliwe związki. Musimy zatem pilnować, żeby nasz organizm nie był odwodniony.

  8. Body wrapping
    Owijanie się folią to modna procedura, która jest wykorzystywana również do walki z cellulitem i otyłością. Jest popularna też dlatego, że można ją wykonać również w warunkach domowych, choć nie zalecamy robienia tego samotnie - czyjaś obecność jest wskazana. Niestety, procedura ta nie jest wskazana dla kobiet w ciąży i osobom cierpiącym na choroby skóry czy alergię.
    Dla przeprowadzenia body wrappingu w domu wystarczy folia spożywcza, kołdra i wełniany koc. Ponadto musimy przygotować także kosmetyki. Są one dostępne w sprzedaży, ale możemy również przyrządzić je sami.
    Oto jeden ze zwykłych preparatów: 10 łyżeczek oleju migdałowego, 5 kropelek olejku z lawendy. Mieszamy je do osiągnięcia jednego koloru. Przed przystąpieniem do procedury najlepiej zrobić sobie peeling ciała. Mieszankę z olejków nanosimy grubą warstwą na odpowiednie miejsce na ciele i owijamy je ciasno folią, ale tak, żeby nie zatrzymać krwiobiegu. Owinięte ciało okrywamy kocem.
    Body wrapping powinien być stosowany nie dłużej niż 30-40 minut.

Do walki z rozstępami i cellulitem istnieje dużo więcej różnego rodzaju skutecznych zabiegów. W przypadku cellulitu dobrze sprawdzają się następujące sposoby:

  • Mikrodermabrazja
    Zabieg kosmetyczny, który złuszcza, napina i wygładza skórę poprzez działanie podciśnieniem głowicy diamentowej.
  • Fala radiowa
    RF to zabieg falami radiowymi, które wygładzają i wzmacniają włókna kolagenowe (są one nagrzewane do 45-60 stopni, co powoduje ich przebudowę). Zabieg działa też prewencyjnie - tworzy sieć włókien podporowych i zwiększa gęstość oraz napiętość skóry.
  • Mikromezoterapia
    Mikromezoterapia, inaczej mikronakłuwanie, wykorzystuje naturalne procesy odbudowy skóry. Po celowym mechanicznym uszkodzeniu naskórka, skóra zaczyna się regenerować.

Jak widać, sposobów na zapobieganie rozstępom i cellulitowi jest bardzo wiele. Na pytanie zatem, czy możemy uniknąć tych problemów, odpowiedź jest jedna - możemy. Rzecz jasna, nie pozbędziemy się rozstępów w 100 procentach i od razu. Potrzebujemy na to dużo czasu, zaangażowania i konsekwencji w działaniach. Zapobieganie rozstępom jest o wiele lżejsze, niż ich pozbywanie się, dlatego im wcześniej zaczniemy, tym lepszy sukces osiągniemy. A rozpocząć walkę trzeba w momencie, zanim jeszcze pierwsze pasemko pojawi się na naszym ciele.

 

CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ? POLUB NASZĄ STRONĘ FB

 

Powiązane Artykuły

Jak pozbyć się rozstępów? Mój spo...
Jak pozbyć się rozstępów? Mój spo... Rozstępy pojawiają się u 80% kobiet i 40% mężczyzn w dorosłym wieku. W jaki sposób się ich pozbyć? Rozstępy to nieestetyczne i widoczne gołym okiem „smu...
Rozstępy w ciąży – czy jestem na ...
Rozstępy w ciąży – czy jestem na ... Czy z ciążowymi rozstępami da się skutecznie walczyć? Co zrobić, żeby ograniczyć ryzyko nieestetycznego pękania skóry na brzuchu i w innych częściach ciała...
Jak stres oksydacyjny powoduje st...
Jak stres oksydacyjny powoduje st... Reaktywne formy tlenu powstają w wyniku metabolizowania tlenu zachodzącego w mitochondriach komórek. Organizm usuwa je poprzez naturalne mechanizmy detoksy...
Poczucie Piękna Wrocław
Gabinet kosmetyczny Poczucie Piękna
Salon kosmetyczny we Wrocławiu
 
ul. T. Kościuszki 29, Wrocław
NIP 8992941192

Najnowsze opinie

Do gabinetu kosmetycznego POCZUCIE PIĘKNA i w cudowne ręce Pań trafiłam z polecenia i był to strzał w 10!!!! Profesjonalizm oraz niezwykle miła atmosfera, jaką wprowadzają dziewczyny to nie wszystkie atuty tego miejsca. Profesjonalnie wykonywane zabiegi oraz wiedza, jaką posiadają Panie spowodowały, że z przyjemnością oddaje się w Ich ręce :) - Anna M.