Kosmetyk, kosmoceutyk czy dermokosmetyk - co wybrać?

Jak wybrać odpowiedni preparat spośród tysięcy dostępnych na rynku kosmetyków? Czy kosmeceutyki i dermokosmetyki oferują lepsze działanie niż tradycyjne kosmetyki? Gdzie szukać naprawdę skutecznych produktów – w drogerii, w aptece, czy może w gabinecie kosmetycznym? Do kogo zwrócić się o pomoc, jeśli wszystkie stosowane dotychczas produkty okazały się nieskuteczne lub uczulające?

 

Kosmetyk, kosmeceutyk, dermokosmetyk – czym się różnią?

 

KOSMETYK DERMOKOSMETYK KOSMOCETYK

Kosmetyk to najstarsze i jednocześnie najszersze pojęcie, które obejmuje wszystkie produkty przeznaczone do pielęgnacji skóry i jej przydatków. Wraz z rozwojem kosmetologii naukowcy zaczęli tworzyć coraz bardziej zaawansowane technologicznie produkty, perfekcyjnie dostosowane do specyficznych potrzeb cer z różnymi problemami estetycznymi. Pojawiła się konieczność wyodrębnienia osobnej kategorii preparatów, które oferują zdecydowanie więcej możliwości niż klasyczne kosmetyki drogeryjne. Właśnie w ten sposób powstały kosmeceutyki i dermokosmetyki.

Kosmeceutyki to kosmetyki, przeznaczone dla osób z konkretnymi problemami estetycznymi, np. trądzikiem lub zmianami naczyniowymi. W swoim składzie zawierają wysokie stężenia aktywnych składników, często tych samych, które znajdziemy w lekach dermatologicznych. Kosmetyki zgodnie z ustawową definicją nie służą do leczenia, niemniej jednak kosmeceutyki często określane są jako brakujące ogniwo pomiędzy kosmetykami i lekami.

Wiele kosmeceutyków tworzonych jest w oparciu o wyśrubowane normy farmaceutyczne, dzięki czemu mogą być stosowane przez osoby z problemami dermatologicznymi, alergiami lub wyjątkowo wrażliwą skórą. Inna nazwa kosmeceutyków to dermokosmetyki, chociaż zdarza się, że mianem dermokosmetyków określa się po prostu kosmetyki dostępne w aptece.


kosmetyk gabinetowyKosmetyki profesjonalne i nutrikosmetyki – dla kogo?

Szeroką grupę kosmeceutyków stanowią kosmetyki profesjonalne (gabinetowe). Są to preparaty stosowane podczas profesjonalnych zabiegów kosmetycznych. Charakteryzują się bardzo intensywnym działaniem i są precyzyjnie dobierane do indywidualnych potrzeb skóry. Ich działanie uzupełniają komplementarne produkty do pielęgnacji domowej.

Szukając idealnych produktów do pielęgnacji skóry można również spotkać się z pojęciem nutrikosmetyków. Tym terminem określamy suplementy diety, które stworzono w celu poprawienia kondycji skóry, np. suplementy o działaniu odmładzającym lub wzmacniającym włosy i paznokcie.

Warto zaznaczyć, że przedstawiona powyżej klasyfikacja nadal jest nieformalna. Nie ma przepisów jasno określających który produkt jest dermokosmetykiem czy kosmeceutykiem, dlatego bardzo ważne jest stosowanie produktów wyłącznie ze sprawdzonych źródeł oraz korzystanie z profesjonalnych porad ekspertów – specjalistów kosmetologów, którzy precyzyjnie dobiorą preparat do indywidualnych potrzeb naszej skóry.

Drogeria, apteka czy gabinet kosmetyczny – gdzie kupować?

Wybierając miejsce zakupu kosmetyków warto kierować się dwoma kluczowymi kryteriami: dostępnością wysokiej jakości produktów, które zawierają duże stężenia składników aktywnych i obecnością specjalisty kosmetologa, który pomoże nam wybrać najlepszy preparat. Jedynym miejscem, które w stu procentach spełnia oba te warunki jest gabinet kosmetyczny. W aptece mamy oczywiście do dyspozycji szeroką ofertę dermokosmetyków, jednak bardzo często brakuje kosmetologów, którzy mogą indywidualnie dobrać odpowiednie preparaty. Nie ma również technicznych możliwości, aby wykonać kompleksową analizę kondycji cery.

W gabinecie kosmetycznym wykonujemy dokładny demakijaż, cyfrową analizę stanu skóry, przeprowadzamy wnikliwy wywiad oraz obserwujemy reakcję skóry na stosowane kosmetyki i zabiegi z wykorzystaniem aparatury. Taka procedura daje nam możliwość bardzo precyzyjnej oceny potrzeb skóry i dobrania idealnego produktu do pielęgnacji domowej. To świetne rozwiązanie dla osób, które od dawna zmagają się z trądzikiem, zmarszczkami, wiotkością skóry, pękającymi naczynkami czy przebarwieniami i nie są zadowolone z efektów dotychczas stosowanych terapii.

 

CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ? POLUB NASZĄ STRONĘ FB