Nadmierne złuszczanie skóry – jakie są konsekwencje?

Jak często wykonywać peeling w domu i profesjonalne złuszczanie skóry w gabinecie kosmetycznym? Czy nadmiar zabiegów i kosmetyków złuszczających może zaszkodzić skórze? Jakie są objawy usunięcia zbyt dużej ilości naskórka? O tym w dzisiejszym artykule!

Po co złuszczamy skórę?

nadmierne złuszczanie skóryZabiegi i kosmetyki złuszczające mają na celu usunięcie zewnętrznych warstw naskórka, wraz ze zlokalizowanymi w nich zanieczyszczeniami.

Nasz naskórek pełni wiele funkcji, ale najważniejszą z nich jest funkcja ochronna. Aby zapewnić skórze najlepsze zabezpieczenie przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, naskórek podlega nieustannej regeneracji. Komórki zlokalizowane w jego najgłębszych warstwach dzielą się i wędrują ku powierzchni skóry. Wraz z tą wędrówką stopniowo odumierają i odrywają się.

Taki mechanizm zapewnia błyskawiczne naprawianie wszelkich uszkodzeń naskórka, ale często generuje również sporo problemów. Jeśli komórki przestają się złuszczać w odpowiednim tempie, skóra staje się gruba, szara i szorstka. Pojawiają się przebarwienia i niedoskonałości. Aby przywrócić cerze zdrowy i młody wygląd, wykonujemy zabiegi złuszczające, które wspomagają naturalny mechanizm odnowy naskórka.


Nie tylko oczyszczenie, ale również regeneracja!

Głębokie zabiegi złuszczające wykonywane w gabinetach kosmetycznych mają jeszcze jedną kluczową zaletę. Złuszczając skórę pod okiem profesjonalisty możemy zadziałać znacznie głębiej niż przy wykorzystaniu kosmetyków dostępnych w drogerii czy aptece. Usuwając więcej naskórka, stymulujemy skórę do intensywniejszej pracy, czego efektem jest poprawa jędrności i elastyczności skóry, spłycenie drobnych blizn i zmarszczek, a także redukcja przebarwień.

Złuszczanie złuszczaniu nie jest równe

Wiesz już, że zabiegi i kosmetyki złuszczające mogą mieć różną siłę działania. W drogeriach i aptekach znajdziesz najsłabiej działające kosmetyki, takie jak:

 • peelingi enzymatyczne,
 • peelingi z drobinkami ścierającymi,
 • kremy z substancjami o działaniu złuszczającym, np. z kwasami owocowymi.
 • Ogólnodostępne kosmetyki nie sprawdzają się niestety w przypadku poważnych problemów z cerą. Jeśli od dawna zmagasz się z trądzikiem, błyszczeniem skóry, bliznami, przebarwieniami lub zmarszczkami, zachęcamy Cię do wypróbowania profesjonalnych zabiegów złuszczających, które przynoszą spektakularne efekty już po pierwszym zabiegu! Do najskuteczniejszych metod profesjonalnego złuszczania skóry zaliczamy:

 • oksybrazję,
 • kawitację,
 • mikrodermabrazję,
 • peelingi chemiczne,
 • profesjonalne kosmetyki o intensywnym działaniu,
 • terapie łączone, w których wykorzystujemy pozytywne właściwości kilku zabiegów jednocześnie.
 • Więcej informacji na temat gabinetowych zabiegów oczyszczających i złuszczających znajdziesz TUTAJ.

  Jak często złuszczać skórę?

  jak często robić złuszczanie kwasamiNa to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ idealna częstotliwość złuszczania naskórka będzie inna dla każdej osoby. Ustalenie częstotliwości wykonywania zabiegów złuszczających lub stosowania kosmetyków o właściwościach złuszczających, zależy od kilku bardzo ważnych czynników:

 • rodzaju cery,
 • aktualnej kondycji skóry,
 • reakcji na stosowane dotychczas preparaty i zabiegi złuszczające,
 • rodzaju preparatu – skład, stężenie, pH i czas aplikacji.
 • Nawet łatwo dostępne (w drogerii lub w aptece) kosmetyki złuszczające, w przypadku złego dobrania do rodzaju cery, mogą spowodować wiele przykrych powikłań. Wystarczy tutaj podać choćby najbardziej oczywisty przykład peelingów mechanicznych z drobinkami złuszczającymi, które przy grubej, tłustej, skłonnej do zanieczyszczania cerze możemy wykonywać nawet co kilka dni. W przypadku skóry wrażliwej, skłonnej do zaczerwienień, nawet jednorazowa aplikacja może mieć bardzo nieprzyjemne konsekwencje.

  W przypadku cer skłonnych do podrażnień zdecydowanie lepiej sprawdzają się delikatniejsze peelingi enzymatyczne. Takie preparaty oferują jednak bardzo słabe działanie. Wyjściem z tej sytuacji jest skorzystanie z profesjonalnego złuszczania w gabinecie kosmetycznym przy wykorzystaniu specjalnego preparatu stworzonego właśnie z myślą o potrzebach cery wrażliwej. Taki profesjonalny kosmetyk zapewni nam jednocześnie intensywne działanie i pełne bezpieczeństwo podczas zabiegu. Może on być jednak wykorzystywany wyłącznie przez odpowiednio przeszkolone i doświadczone osoby.

  Co dzieje się ze skórą, która jest złuszczana zbyt często?

  po co złuszczamy skóręSygnałem świadczącym o tym, że przesadziliśmy ze złuszczaniem jest podrażnienie i zaczerwienienie skóry. Jeśli po zabiegu (pierwszym lub kolejnym) czujesz, że skóra piecze, szczypie, nadmiernie reaguje na bodźce i szybko się czerwieni, to najczęściej oznacza, że zostało usunięte zbyt dużo naskórka i skóra utraciła swoje naturalne zdolności ochronne. W poważniejszych przypadkach dochodzi do powstania objawów charakterystycznych dla poparzenia, np. słonecznego. Mogą pojawić się ranki, strupki, bąble i łuszczenie się skóry.

  Podobne objawy obserwujemy po wykonaniu bardzo inwazyjnych peelingów chemicznych. Warto jednak pamiętać, że w takiej sytuacji cały proces odbywa się pod kontrolą profesjonalisty, który czuwa nad tym, żeby skóra była bezpieczna i miała właściwą opiekę. Podczas intensywnego zabiegu złuszczającego uszkadzamy naskórek w kontrolowany sposób po to, żeby stymulować naturalne zdolności regeneracyjne skóry. Jeśli opisane powyżej objawy pojawiają się po zabiegu wykonanym samodzielnie w domu, sprawa staje się niebezpieczna – aby tego uniknąć, warto skonsultować się z doświadczonym ekspertem.

  Co zrobić, żeby nie zaszkodzić swojej skórze?

  Najrozsądniejszą radą jakiej możemy udzielić w obliczu złożoności tematu złuszczania skóry jest skorzystanie z indywidualnej porady specjalisty, który przeprowadzi z nami szczegółowy wywiad, wykona kompleksową analizę aktualnego stanu cery i ustali odpowiednią ścieżkę pielęgnacji uwzględniającą nie tylko częstotliwość złuszczania skóry, ale również stosowania innych kosmetyków pielęgnacyjnych.

  W naszym gabinecie kosmetycznym Poczucie Piękna można skorzystać z bezpłatnej konsultacji wraz z analizą stanu skóry. Warto wykorzystać tę możliwość i ustalić optymalną dla siebie częstotliwość złuszczania. Niezależnie od tego czy zdecydujemy się na skorzystanie z profesjonalnych zabiegów wykonywanych w gabinecie kosmetycznym, czy ograniczymy się wyłącznie do pielęgnacji domowej, porada specjalisty uchroni nas przed niekorzystnymi konsekwencjami zbyt rzadkiego lub zbyt częstego złuszczania.

   

   

   

  Powiązane Artykuły

  Dieta a trądzik – co można jeść, ...
  Dieta a trądzik – co można jeść, ... Dieta przeciwtrądzikowa – czy naprawdę istnieje? Jakie produkty spożywcze sprzyjają powstawaniu niedoskonałości? Co jeść, żeby ograniczyć błyszczenie si...
  Jak często wykonywać zabiegi, żeb...
  Jak często wykonywać zabiegi, żeb... Czy jedna wizyta w gabinecie kosmetycznym wystarczy, aby pozbyć się problemów skórnych? Dlaczego niektóre zabiegi trzeba wykonywać w serii? Skąd wiadomo, ż...
  Nowoczesne techniki odmładzania s...
  Nowoczesne techniki odmładzania s... Ludzie od wieków poszukują sposobów na młodą i piękną cerę. Okazuje się, że jedynie kompleksowa i regularna pielęgnacja jest gwarancją doskonałej kondycji ...
  Poczucie Piękna Wrocław
  Gabinet kosmetyczny Poczucie Piękna
  Salon kosmetyczny we Wrocławiu
   
  ul. T. Kościuszki 29, Wrocław
  NIP 8992941192

  Najnowsze opinie

  Do gabinetu kosmetycznego POCZUCIE PIĘKNA i w cudowne ręce Pań trafiłam z polecenia i był to strzał w 10!!!! Profesjonalizm oraz niezwykle miła atmosfera, jaką wprowadzają dziewczyny to nie wszystkie atuty tego miejsca. Profesjonalnie wykonywane zabiegi oraz wiedza, jaką posiadają Panie spowodowały, że z przyjemnością oddaje się w Ich ręce :) - Anna M.