Skuteczne metody leczenia łysienia – mezoterapia i karboksyterapia

Najnowsze badania wskazują, że łysienie dotyka już osób w wieku 25-40 lat. Co trzeci mężczyzna w tym przedziale wiekowym zaobserwuje u siebie zakola, które z roku na rok będą powiększały się, prowadząc do łysienia. Kobiety z kolei, choć rzadziej cierpią na całkowitą utratę włosów, mogą zauważać u siebie widocznie więcej wypadających włosów, co spowodowane jest zaburzeniami hormonalnymi czy stresem. Co zrobić, gdy łysienie stanie się właśnie naszym problemem? Skutecznych metod leczenia jest wiele.

 przyczyny nadmiernej utraty włosów

Przyczyny nadmiernej utraty włosów

Na początek warto zastanowić się nad możliwymi przyczynami tego, że nasze włosy wypadają w nadmiarze. Tak naprawdę na taki efekt może się składać wiele czynników. Jakie są najczęstsze przyczyny nadmiernej utraty włosów?

  • Naturalne predyspozycje genetyczne (łysienie androgenowe).
  • Zmniejszenie poziomu estrogenów po ciąży.
  • Zmiany hormonalne w różnych okresach np. menopauzy.
  • Zaburzenia hormonalne w wieku dojrzewania.
  • Silny, przewlekły stres związany np. z pracą lub rodziną.
  • Niedobory żelaza lub cynku w wyniku odchudzania i złej diety.
  • Czynniki mechaniczne np. uszkodzenie włosów podczas stylizacji.
  • Ekspozycja na szkodliwe promieniowanie UV.
  • Różnego typu choroby, szczególnie te przebiegające z gorączką.
  • Przyjmowanie niektórych leków np. betablokerów, antydepresantów.
  • Zmiany klimatu i zanieczyszczenie środowiska.
  • Nadużywanie alkoholu, palenie papierosów i inne używki.
  • Nieodpowiednia pielęgnacja, zły dobór kosmetyków.

Dużo ich, to prawda. Pewnie zastanawiasz się teraz, z jakiego powodu wypadają Twoje włosy. Słusznie, bo odkrycie przyczyny łysienia jest pierwszym krokiem do skutecznego pozbycia się tego problemu. Co z tego, że wzmocnimy włosy odpowiednimi zabiegami leczniczymi, skoro nadal będziemy się nadmiernie stresować czy przyjmować leki, które je osłabią? Wyeliminowanie przyczyn to podstawa!

Dieta wzmacniająca włosy

Warto zwrócić też uwagę na to, co jemy, bo ma to znaczący wpływ na kondycję i wygląd włosów. Żeby nie wypadały, potrzebują m.in. cynku, miedzi, żelaza oraz witamin A, C i E. Co jeść, żeby zmniejszyć wypadanie włosów? Cynk znajdziemy w wołowinie, orzeszkach ziemnych czy gorzkiej czekoladzie. Miedź w kakao, pietruszce, nasionach słonecznika czy kaszy gryczanej. Bogate w żelazo są natomiast pomidory, szpinak, soja oraz sardynki. Witaminy znajdziemy za to w większości warzyw i owoców, ale pamiętajmy, że najwięcej wartości odżywczych mają nieprzetworzone – warto wyciskać z nich np. świeży sok.

dieta wzmacniająca włosy

Oczywiście wszystkie te brakujące mikroelementy możemy dostarczyć też w formie suplementów, ale pierwszym, po co sięgamy, powinna być zawsze zdrowa żywność.

Leczenie łysienia w gabinecie kosmetycznym

Bardzo dobrym krokiem jest wizyta w gabinecie kosmetycznym, w którym możemy skorzystać z szeregu zabiegów wzmacniających włosy. W większości są to kuracje na skórę głowy, bo to właśnie w niej kryje się źródło problemów – osłabione cebulki i mieszki włosowe. Dwa najpopularniejsze i najskuteczniejsze sposoby na łysienie to mezoterapia igłowa oraz karboksyterapia. Czym się różnią?

leczenie lysienia w gabinecie kosmetycznym

Mezoterapia igłowa w leczeniu łysienia

Nowoczesny sposób leczenia łysienia to mezoterapia, która polega na wstrzykiwaniu w skórę głowy specjalnej mieszanki składników odżywczych. Robi się to za pomocą cienkiej igły, która dostarcza niezbędne substancje pod skórę. Poza tym, że mezoterapia jest w stanie znacznie lepiej odżywić skórę niż każdy inny zabieg, to ma też dodatkową zaletę. Poprawia mikrokrążenie w skórze głowy, dzięki czemu składniki są szybciej dostarczane do cebulek, włosy wzmacniają się i rosną szybciej.

Efektami mezoterapii igłowej skóry głowy są:

  • zmniejszenie problemu wypadania włosów,
  • wzmocnienie i pogrubienie włosów,
  • szybszy wzrost oraz zagęszczenie włosów,
  • mocniejsze, pełne blasku i elastyczne pasma,
  • zdrowsza skóra głowy bez problemów.

hemoterapia igłowa w leczeniu łysienia

Skuteczność mezoterapii igłowej w leczeniu łysienia sięga 90-92%. To bardzo dużo, zwłaszcza do osiągnięcia zauważalnych efektów wystarczy tylko kilka max. 30-minutowych sesji. Zabieg pozwala nie tylko zatrzymać nadmierną utratę włosów, ale też pobudzić wzrost nowych włosów w miejscach łysienia, aby przywrócić fryzurze gęstość.

Karboksyterapia w leczeniu łysienia

Alternatywnym i równie skutecznym zabiegiem leczniczym skierowanym do osób, które mają problem z nadmiernie wypadającymi włosami, jest karboksyterapia. Polega na podskórnym podawaniu dwutlenku węgla, który rozszerza naczynia krwionośne, a w efekcie odżywia i dotlenia mieszki włosowe. Karboksyterapia jest bezbolesna (wyczuwalny może być jedynie delikatny dyskomfort podczas nakłuwania i rozprowadza się gazu pod skórą) i trwa zaledwie kilka minut, a do tego jest bezpieczna, bo dwutlenek węgla nie jest dla organizmu substancją obcą i jest naturalnie usuwany przez płuca.

Efekty karboksyterapii skóry głowy to:

  • poprawia mikrokrążenia w skórze głowy,
  • intensywne odżywienie mieszków i cebulek włosowych,
  • zahamowanie nadmiernego wypadania włosów,
  • pobudzenie naturalnego wzrostu włosów.

karboksyterapia w leczeniu lysienia

WAŻNE! Karboksyterapia może być stosowana jako zabieg samodzielny, ale bardzo dobrze działa także z innymi zabiegami. W połączeniu z mezoterapią igłową zapewnia spotęgowane działanie hamujące wypadanie włosów i pobudzające ich wzrost.

Nie tylko leczenie, ale i profilaktyka

Oba te zabiegi można stosować zarówno profilaktycznie, aby zapobiegać przedwczesnemu i nadmiernemu wypadaniu włosów, jak i w przypadku, gdy utrata włosów jest już zauważalna i chcemy zatrzymać (oraz odwrócić) proces łysienia. Jeśli więc zauważasz u siebie nieznaczną utratę włosów, ale nie jest to jeszcze duża ilość, to możesz wykorzystać mezoterapię igłową oraz karboksyterapię skóry głowy, aby odżywić i wzmocnić cebulki włosów. Zapobiegniesz w ten sposób łysieniu i przywrócisz włosom witalność.

Dlaczego nie kosmetyki przeciw wypadaniu włosów?

Możesz zastanawiać się, dlaczego nie wystarczy zastosować kosmetyków wzmacniających włosy. Przecież istnieją odżywki czy szampony do włosów wypadających, których zadaniem jest właśnie walka z tym konkretnym problemem. Ich działanie jest jednak znacznie słabsze niż preparatów stosowanych w gabinetach kosmetycznych.

Dlaczego? Przede wszystkim z uwagi na mniejsze stężenie substancji odżywczych oraz stosowanie na skórę, co utrudnia składnikom dotarcie do cebulek, gdzie są najpotrzebniejsze. Podczas zabiegów takich jak mezoterapia koktajl odżywczy jest dostarczany wgłąb skóry i 100% składników dociera do osłabionej cebulki, aby ją wesprzeć. Poza tym tego typu zabiegi działają kompleksowo, a więc nie tylko na włosy, ale też całą skórę głowy, pobudzając jej mikrokrążenie i motywując do odnowy. Do tego działają naturalnie, a stosowane preparaty są pozbawione parabenów, ftalanów, olejów mineralnych czy innych dodatków, które w kosmetykach do włosów to dziś niestety standard.

A wiadomo, że zdrowa skóra głowy to piękne i mocne włosy!