Rozstępy w ciąży – czy jestem na nie zdana?

rozstępy w ciąży sprawdzone sposobyRozstępy to problem, z którym zmaga się większość kobiet w ciąży. Czy istnieją skuteczne sposoby zapobiegania uszkodzeniom skóry? Czy jeśli rozstępy już się pojawią, jest szansa na ich całkowite usunięcie?

Rozstępy w ciąży – jak i dlaczego powstają?

Skóra podczas ciąży bardzo mocno się rozciąga. Podobnie jak zbyt mocno napompowany balon, w pewnym momencie może po prostu pęknąć. Uszkodzona skóra regeneruje się, ale pęknięcie jest zwykle tak duże, że nie ma szans odbudować w tym miejscu prawidłowej struktury skóry. Rozstęp jest więc „zalepiany” tkanką łączną. Analogiczna sytuacja występuje w przypadku powstawania blizn. Duży wpływ na częstotliwość pojawiania się rozstępów w ciąży mają czynniki generyczne i hormonalne. Ciążowe hormony bardzo mocno działają na cały nasz organizm. Jeśli dodatkowo np. po mamie odziedziczyłyśmy skłonność do powstawania rozstępów, będziemy musiały włożyć sporo pracy, aby uniknąć tego estetycznego problemu.

Ciążowe rozstępy – gdzie się pojawiają?

Najbardziej charakterystyczną lokalizacją ciążowych rozstępów jest dolna część rosnącego brzucha – od pępka w dół. Bardzo często zdarza się jednak, że skóra pęka również na piersiach, boczkach, pośladkach, udach i w górnej części brzucha. Sygnałem ostrzegawczym jest mrowienie i swędzenie skóry, które zwykle oznaczają, że wkrótce pojawią się pęknięcia. Jeśli zaobserwujesz takie sygnały, koniecznie podejmij działania obniżające ryzyko pęknięcia skóry.

Jak zmniejszyć ryzyko powstania rozstępów w ciąży?

Aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia skóry w ciąży warto:
- zrzucić zbędne kilogramy już na etapie planowania ciąży – nadwaga niekorzystnie wpływa na płodność, zwiększa ryzyko wielu ciążowych problemów zdrowotnych oraz ryzyko pojawienia się rozstępów w ciąży,
- zadbać o prawidłową wagę w ciąży – jeśli zaczynasz przybierać na wadze więcej, niż powinnaś na danym etapie ciąży, istnieje duże prawdopodobieństwo, że skóra zacznie pękać nawet w pierwszych miesiącach,
- regularnie masować kluczowe obszary, o ile nie ma ku temu przeciwwskazań lekarskich – w przypadku ryzyka przedwczesnego porodu lekarz może zalecić unikanie masowania brzucha,
- zadbać o aktywność fizyczną w ciąży, choć tutaj również należy postępować ostrożnie i konsultować się z lekarzem,
- uwzględnić w swojej diecie naturalne produkty bogate w cynk, krzem i witaminę E.

rozstępy w ciąży czy jestem na nie zdanaPielęgnacja skóry, która ogranicza ryzyko pojawienia się rozstępów w ciąży

Kolejnym ważnym aspektem profilaktyki rozstępów jest odpowiednia pielęgnacja. Tutaj również warto zacząć działać już na etapie planowania ciąży. Istnieje wiele bardzo skutecznych zabiegów kosmetycznych, które wzmacniają skórę, czyniąc ją bardziej odporną na rozciąganie. Należą do nich np. zabiegi z falami radiowymi, shapeo+ oraz masaże bańką chińską.

W ciąży nie możemy stosować mocno inwazyjnych zabiegów. Nie oznacza to jednak, że trzeba zrezygnować z profilaktyki antyrozstępowej. Wręcz przeciwnie! To właśnie pielęgnacja skóry w okresie ciąży ma największe znaczenie w zmniejszaniu ryzyka pękania skóry. Co zrobić, aby zachować skórę w dobrej formie?

Przynajmniej 2 razy dziennie należy nakładać na skórę (lub wmasowywać, jeśli to możliwe) kosmetyki przeciw rozstępom przeznaczone dla kobiet w ciąży. Takie produkty dostarczają skórze cennych substancji budulcowych, nawilżają ją i natłuszczają. Zyskujemy więc podwójną ochronę, która jednocześnie jest w pełni bezpieczna dla przyszłej mamy i maluszka.

Chociaż wielu zabiegów gabinetowych nie można wykonywać w okresie ciąży, to absolutnie nie trzeba rezygnować z wizyt w gabinecie kosmetycznym. Obecnie dysponujemy naprawdę szeroką gamą zabiegów bezpiecznych dla kobiet w ciąży, które zawsze są dobierane w oparciu o indywidualną analizę stanu zdrowia i kondycji skóry.

Co zrobić, jeśli mimo profilaktyki, rozstępy się pojawią?

Dużą część zabiegów na rozstępy możemy wykonywać już po okresie połogu. Z innymi trzeba zaczekać do zakończenia karmienia piersią. Jeśli na Twojej skórze pojawiły się ciążowe rozstępy, wybierz się do kosmetyczki właśnie po zakończeniu połogu. Im świeższe rozstępy, tym większa szansa na ich usunięcie. Specjalista dobierze dla Ciebie zabiegi, które można bez problemu wykonywać w czasie laktacji.

 

Odwiedź naszą STREFĘ DLA PRZYSZŁEJ MAMY i dowiedz się więcej o możliwościach zabiegowych przed, w i po ciąży.

 

 

Powiązane Artykuły

Z cellulitem w roli głównej! Niep...
Z cellulitem w roli głównej! Niep... Cellulit, potocznie zwany pomarańczową skórką, według różnych szacunków dotyczy od 85 do 95% kobiet, a także rosnącej grupy mężczyzn. Chociaż najczęśc...
Nawilżam i nawilżam, a ona wciąż ...
Nawilżam i nawilżam, a ona wciąż ... Dlaczego kremy nawilżające pomagają tylko na chwilę? Czy można zrobić coś, co naprawdę skutecznie przywróci skórze optymalny poziom nawilżenia? Czym różni ...
Co to jest stres oksydacyjny – ws...
Co to jest stres oksydacyjny – ws... Stres oksydacyjny występuje, gdy w organizmie występuje nadmiar wolnych rodników, a przeciwutleniacze nie są w stanie im przeciwdziałać. Stres oksydacyj...
Poczucie Piękna Wrocław
Gabinet kosmetyczny Poczucie Piękna
Salon kosmetyczny we Wrocławiu
 
ul. T. Kościuszki 29, Wrocław
NIP 8992941192

Najnowsze opinie

Do gabinetu kosmetycznego POCZUCIE PIĘKNA i w cudowne ręce Pań trafiłam z polecenia i był to strzał w 10!!!! Profesjonalizm oraz niezwykle miła atmosfera, jaką wprowadzają dziewczyny to nie wszystkie atuty tego miejsca. Profesjonalnie wykonywane zabiegi oraz wiedza, jaką posiadają Panie spowodowały, że z przyjemnością oddaje się w Ich ręce :) - Anna M.