Jakie uprawnienia i certyfikaty powinna mieć profesjonalna kosmetyczka?

Wiele kobiet uważa, że zawód kosmetyczki jest prosty i zostać nią można bez większego wysiłku. Zakładanie firmy po 3-miesięcznym czy jeszcze krótszym szkoleniu jest jednak niedopuszczalne.

Jest to zawód jak każdy inny, wymagający od pracowników dokładności, skrupulatności i przede wszystkim wiedzy. Jakie więc dokumenty są niezbędne, aby zostać kosmetyczką?

 

Specjalistyczne wykształcenie i praktyki zawodowe

Zawód kosmetyczki wymaga od niej specjalistycznego wykształcenia, które zdobyć można w szkole pomaturalnej lub w trakcie studiów. W zależności od szkoły nauka tra od dwóch do pięciu lat, a w jej trakcie przyszłe kosmetyczki uczą się zajęć praktycznych i teoretycznych z zakresu biologii, chemii, anatomii, technologii kosmetycznych, zasad kompozycji, stylizacji, wizażu, przedsiębiorczości i zasad BHP.

Praktyka odbywa się w szkołach i w salonach kosmetycznych, gdyż wiele placówek nie ma specjalistycznego sprzętu, aby przeprowadzać w nich efektywne zabiegi kosmetyczne. Nauka w jednej z powyższych szkół zawsze kończy się egzaminem zawodowym, po którego przebrnięciu kosmetyczka otrzymuje tytuł zawodowy.

Egzamin czeladniczy i mistrzowski

Jako że jest to zawód czeladniczy, kosmetyczka, która nabyła profesjonalne umiejętności kosmetyczne, ma co najmniej trzy lata stażu lub ukończyła szkołę w zawodzie technik kosmetyczka. Przystąpić do egzaminu czeladniczego można tylko wtedy, jeśli spełnia się te warunki. Egzamin składa się z części teoretycznej i praktycznej, a kosmetyczka musi wykazać się znajomością wiedzy z zakresu kosmetologii i umiejętności zawodowych.

Najwyższym możliwym tytułem, jakim może pochwalić się kosmetyczka, jest tytuł mistrza, który uprawnia do nauki adeptów w tym zawodzie. Aby do niego przystąpić, zainteresowana nim osoba musi mieć tytuł czeladnika kosmetycznego, minimum sześcioletnie doświadczenie w zawodzie i posiadać co najmniej wykształcenie zawodowe. Egzamin również składa się z dwóch części - praktycznej i teoretycznej, ale jest bardziej zaawansowany.

Dodatkowe szkolenia i certyfikaty

Widząc, jak szybko rozwija się dziś kosmetologia, każda profesjonalna kosmetyczka powinna dodatkowo poszerzać swoją wiedzę i nabywać nowe umiejętności na licznych w tym zwodzie szkoleniach. Te na ogół są zajęciami odpłatnymi. Po ich ukończeniu uczestnik zazwyczaj otrzymuje certyfikat, potwierdzający czynny udział i nabytą wiedzę. 

 

CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ? POLUB NASZĄ STRONĘ FB