Jakie uprawnienia i certyfikaty powinna mieć profesjonalna kosmetyczka?

Wiele kobiet uważa, że zawód kosmetyczki jest prosty i zostać nią można bez większego wysiłku. Zakładanie firmy po 3-miesięcznym czy jeszcze krótszym szkoleniu jest jednak niedopuszczalne.

Jest to zawód jak każdy inny, wymagający od pracowników dokładności, skrupulatności i przede wszystkim wiedzy. Jakie więc dokumenty są niezbędne, aby zostać kosmetyczką?

 

Specjalistyczne wykształcenie i praktyki zawodowe

Zawód kosmetyczki wymaga od niej specjalistycznego wykształcenia, które zdobyć można w szkole pomaturalnej lub w trakcie studiów. W zależności od szkoły nauka tra od dwóch do pięciu lat, a w jej trakcie przyszłe kosmetyczki uczą się zajęć praktycznych i teoretycznych z zakresu biologii, chemii, anatomii, technologii kosmetycznych, zasad kompozycji, stylizacji, wizażu, przedsiębiorczości i zasad BHP.

Praktyka odbywa się w szkołach i w salonach kosmetycznych, gdyż wiele placówek nie ma specjalistycznego sprzętu, aby przeprowadzać w nich efektywne zabiegi kosmetyczne. Nauka w jednej z powyższych szkół zawsze kończy się egzaminem zawodowym, po którego przebrnięciu kosmetyczka otrzymuje tytuł zawodowy.

Egzamin czeladniczy i mistrzowski

Jako że jest to zawód czeladniczy, kosmetyczka, która nabyła profesjonalne umiejętności kosmetyczne, ma co najmniej trzy lata stażu lub ukończyła szkołę w zawodzie technik kosmetyczka. Przystąpić do egzaminu czeladniczego można tylko wtedy, jeśli spełnia się te warunki. Egzamin składa się z części teoretycznej i praktycznej, a kosmetyczka musi wykazać się znajomością wiedzy z zakresu kosmetologii i umiejętności zawodowych.

Najwyższym możliwym tytułem, jakim może pochwalić się kosmetyczka, jest tytuł mistrza, który uprawnia do nauki adeptów w tym zawodzie. Aby do niego przystąpić, zainteresowana nim osoba musi mieć tytuł czeladnika kosmetycznego, minimum sześcioletnie doświadczenie w zawodzie i posiadać co najmniej wykształcenie zawodowe. Egzamin również składa się z dwóch części - praktycznej i teoretycznej, ale jest bardziej zaawansowany.

Dodatkowe szkolenia i certyfikaty

Widząc, jak szybko rozwija się dziś kosmetologia, każda profesjonalna kosmetyczka powinna dodatkowo poszerzać swoją wiedzę i nabywać nowe umiejętności na licznych w tym zwodzie szkoleniach. Te na ogół są zajęciami odpłatnymi. Po ich ukończeniu uczestnik zazwyczaj otrzymuje certyfikat, potwierdzający czynny udział i nabytą wiedzę. 

 

CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ? POLUB NASZĄ STRONĘ FB

 

Powiązane Artykuły

Cele i zasady przetwarzania danyc...
Cele i zasady przetwarzania danyc... W związku z nowymi standardami ochrony Twoich danych osobowych, Face & Body Institute Poczucie Piękna zaktualizował Politykę Prywatności.  W ...
Co charakteryzuje profesjonalną k...
Co charakteryzuje profesjonalną k... Najczęściej wybierając salon kosmetyczny bierzemy pod uwagę takie czynniki, jak jego lokalizację, zakres oferty, godziny otwarcia, łatwość nawiązania konta...
Po czym poznać profesjonalny gabi...
Po czym poznać profesjonalny gabi... Na każdym osiedlu znajdziemy kilka lub nawet kilkadziesiąt gabinetów kosmetycznych. Jak sprawdzić, czy wybrany przez nas gabinet rzeczywiście oferuje usług...
Poczucie Piękna Wrocław
Gabinet kosmetyczny Poczucie Piękna
Salon kosmetyczny we Wrocławiu
 
ul. T. Kościuszki 29, Wrocław
NIP 8992941192

Najnowsze opinie

Do gabinetu kosmetycznego POCZUCIE PIĘKNA i w cudowne ręce Pań trafiłam z polecenia i był to strzał w 10!!!! Profesjonalizm oraz niezwykle miła atmosfera, jaką wprowadzają dziewczyny to nie wszystkie atuty tego miejsca. Profesjonalnie wykonywane zabiegi oraz wiedza, jaką posiadają Panie spowodowały, że z przyjemnością oddaje się w Ich ręce :) - Anna M.