Czy kremy trzeba zmieniać? O przyzwyczajeniach naszej skóry…

Czy skóra może przyzwyczaić się do kremu? Czy należy cyklicznie zmieniać kosmetyki? Jeśli tak, to z jaką częstotliwością? Kiedy można wrócić do stosowanego wcześniej kremu?

Czy można uzależnić się od kosmetyków?

Artykuł o kosmetykach - salon urody WrocławPijesz kawę w dużych ilościach? Jedna filiżanka, która kiedyś działała pobudzająco przestała wystarczać? Sięgasz po kolejną i kolejną… Żeby uzyskać ten sam efekt, musisz dostarczyć ciału więcej kofeiny, bo Twój organizm przestał być na nią wrażliwy. Wielu osobom nasuwa się skojarzenie, że podobnie jest z kosmetykami. Stosowane przez dłuższy czas po prostu przestają działać – skóra się na nie uodparnia. Czy rzeczywiście tak jest?

Nasz naskórek złuszcza się cyklicznie co ok. 28 dni. Stare, martwe komórki odrywają się od powierzchni skóry, a na ich miejsce pojawiają się nowe. Łatwo to sobie wyobrazić przywołując na myśl pierwsze tygodnie po powrocie z urlopu, kiedy ze skóry stopniowo znika delikatne brązowe zabarwienie. Wynika to właśnie z cyklicznej wymiany komórek – te z dużą ilością barwnika ustępują miejsca nowym, które mają zdecydowanie mniej melaniny. Zabarwienie skóry zmienia się na jaśniejsze.

Teraz pora rozstrzygnąć kluczowe pytanie. Skoro nasz naskórek ulega nieustannej odnowie, to czy regularna wymiana kosmetyków na inne ma jakikolwiek sens? Domyślasz się już pewnie, że nie ma! Naskórek nie może się do niczego przyzwyczaić, bo najzwyczajniej w świecie każdego dnia masz do czynienia z „innym” naskórkiem. Nie zrzucamy przecież skóry jak wąż – całej jednocześnie. Wymiana komórek następuje stopniowo – można powiedzieć, że właściwie w każdej chwili naskórek wygląda inaczej – komórki złuszczają się przez całą dobę w niewidoczny dla oka sposób.


Dlaczego dobry krem nagle przestał działać?

O kosmetykach - kosmetyczka Wrocław

Powyższa tłumaczenie brzmi całkiem logicznie, prawda? Nie odpowiedzieliśmy jednak jeszcze na jedno ważne pytanie, które mogłoby stanowić kontrargument w dyskusji na temat przyzwyczajania się skóry do tych samych kosmetyków. Skoro od kosmetyków nie można się uzależnić to dlaczego bardzo często zdarza się, że stosowane dotychczas produkty po prostu przestają działać? Jak to możliwe, że świetny krem nagle przestał spełniać swoją funkcję i nie tylko nie pomaga, ale nawet szkodzi skórze?

Wyjaśnienia warto zacząć od najbardziej oczywistego powodu – zdarza się, że producenci, szczególnie tańszych, drogeryjnych kosmetyków po prostu zmieniają skład. Któryś z nowych lub wymienionych składników może nie odpowiadać potrzebom Twojej skóry. Jesteś pewna, że skład się nie zmienił? Rozważ w takim razie następujące czynniki:

  • zmiana pory roku, pogody,
  • zmiana stylu życia, pracy, godzin snu,
  • zwiększona aktywność fizyczna,
  • zmiana diety,
  • zmiana innych stosowanych kosmetyków, np. do makijażu (podkład, puder) – niedopasowanie,
  • problemy zdrowotne,
  • zaburzenia hormonalne,
  • upływ czasu – starzenie się organizmu,
  • inne, trudne do uchwycenia lub nakładające się na siebie powody.

Każdy wymienionych powyżej czynników może w mniejszym lub większym stopniu wpływać na potrzeby Twojej skóry. Skóra może stać się bardziej sucha lub bardziej tłusta. Właśnie dlatego krem, który dotychczas stosowałaś przestał działać. Był świetnie dopasowany do poprzedniej kondycji Twojej skóry, aktualnej pory roku czy poziomu aktywności fizycznej. Sytuacja uległa jednak zmianie, co niesie za sobą konieczność ponownego dobrania odpowiednich kosmetyków.

Zmiana reakcji skóry na krem, czy inny stosowany na co dzień kosmetyk nie wynika z przyzwyczajenia, ale najczęściej ze zmiany aktualnych potrzeb skóry. Wraz z upływem czasu, w związku z wpływem rozmaitych czynników zewnętrznych i wewnętrznych zmieniają się nasze upodobania, przyzwyczajenia, stan zdrowia czy nawet smak. Podobnie dzieje się ze skórą, która przecież jest organem oddzielającym wnętrze naszego organizmu od środowiska zewnętrznego. Jest barierą, która ulega silnym oddziaływaniom, stąd potrzeba dopasowania pielęgnacji do zmian zachodzących w funkcjonowaniu skóry.

 

BĄDŹ Z NAMI NA BIEŻĄCO? POLUB NASZĄ STRONĘ FB