Jak pielęgnować skórę z AZS?

Nawet jedna na pięć osób cierpi na atopowe zapalenie skóry. W tej nadal tajemniczej i bardzo utrudniającej normalne funkcjonowanie chorobie bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry. Dowiedz się, czego należy się wystrzegać i jak dbać o skórę dotkniętą AZS.

Czym jest atopowe zapalenie skóry?

Gabinet kosmetyczny Wrocław - atopowe zapalenie skóryAtopowe zapalenie skóry (AZS) to przewlekła choroba skóry związana z nieprawidłową pracą układu immunologicznego. AZS charakteryzuje naprzemienne występowanie okresów remisji i zaostrzeń, dlatego mówimy, że choroba ma nawrotowy charakter. Przyczyny powstawania AZS nie są do końca znane, w związku z czym na razie nie ma możliwości pełnego wyleczenia choroby. Stosuje się głównie leczenie objawowe.

Wśród czynników odpowiedzialnych za powstawanie atopowego zapalenia skóry kluczowe wydają się czynniki genetyczne. Ryzyko wystąpienia choroby u dziecka, którego jedno z rodziców cierpi na AZS, wynosi 30%. W przypadku choroby obojga rodziców, ryzyko rośnie do 50-70%. Oprócz przyczyn genetycznych ogromne znaczenie mają czynniki środowiskowe. Lawinowy wzrost zachorowań na AZS w ostatnich latach (choroba cywilizacyjna) tłumaczony jest właśnie wzrostem znaczenia zewnętrznych czynników, które wyzwalają chorobę. Zaliczamy do nich:

 • alergeny – wziewne, pokarmowe,
 • czynniki klimatyczne,
 • zanieczyszczenie środowiska,
 • stres,
 • czynniki hormonalne.

Pierwsze objawy choroby u większości osób (60%) pojawiają się w dzieciństwie. Zaliczamy do nich uporczywy świąd skóry, który w wyniku drapania może doprowadzić do powstania nadżerek i przeczosów. Oprócz tego pojawiają się grudki, pęcherzyki i duża suchość skóry. W znacznej większości przypadków AZS występują alergie wziewne lub pokarmowe.

Zasady pielęgnacji przy atopowym zapaleniu skóry.

Skóra osób cierpiących na atopowe zapalenie skóry jest bardzo cienka, wrażliwa i delikatna. Brak odpowiedniej pielęgnacji sprawia, że objawy choroby nasilają się. Główny objaw AZS, jakim jest uporczywy świąd, bardziej dokucza w sytuacji, w której skóra jest mocno odwodniona. Właśnie dlatego jednym z głównych zadań pielęgnacyjnych u osoby cierpiącej na AZS jest regularne, głębokie nawilżanie i natłuszczanie skóry. Do tego celu wykorzystujemy emolienty – specjalne kosmetyki, które wzmacniają uszkodzone w wyniku choroby, naturalne bariery zatrzymujące wodę w naskórku i zabezpieczają skórę przed uszkodzeniami. Jest to szczególnie istotne, ponieważ osoby z AZS są bardziej narażone na infekcje bakteryjne i grzybicze. W wyniku drapania, na skórze powstają uszkodzenia, przez które mogą wnikać bytujące na skórze drobnoustroje. Ewentualna infekcja nasila swędzenie, prowokuje do dalszego drapania i koło się zamyka.

Pielęgnację skóry z AZS warto rozpocząć już na etapie kąpieli. Należy kąpać się w letniej wodzie z dodatkiem emolientów. Nie powinno się wycierać skóry ręcznikiem, aby nie usuwać kosmetyków i dodatkowo nie podrażniać skóry. Właściwym sposobem osuszania ciała jest delikatne przykładanie czystego ręcznika. W momencie, w którym skóra jest jeszcze lekko wilgotna, należy nałożyć solidną warstwę balsamu lub kremu z emolientem (z włosem). Aplikację trzeba powtarzać w ciągu dnia z częstotliwością odpowiadającą potrzebom skóry. Warto stosować produkty z pompką, bo tylko one gwarantują utrzymanie czystości mikrobiologicznej kosmetyku.

kosmetyczka Wrocław - atopowe zapalenie skóry

Czego unikać chorując na AZS?

Osoby cierpiące na AZS powinny unikać:

 • kosmetyków ze sztucznymi barwnikami, konserwantami i środkami zapachowymi,
 • zwykłego mydła, szamponu, żelu pod prysznic,
 • wszystkich kosmetyków zawierających substancje drażniące (najlepiej stosować wyłącznie produkty polecane w AZS),
 • wszelkich składników (w kosmetykach, diecie itp.), na które dana osoba jest uczulona,
 • chlorowanej wody, np. w basenie,
 • wełnianych, gryzących ubrań,
 • grubych koców, zasłon, pościeli, dywanów – wszystkiego, co gromadzi kurz; najlepiej wybrać specjalną pościel dla alergików, często sprzątać (na mokro) i wietrzyć mieszkanie. 

Dieta w atopowym zapaleniu skóry.

Z diety osoby chorującej na AZS należy wykluczyć wszystkie alergeny, które zostały zidentyfikowane w wyniku testów czy własnych doświadczeń. Dodatkowo warto unikać przetworzonej żywności, słodyczy, używek, a także produktów zawierających histaminę, takich jak: dojrzewające sery, wędliny, tuńczyk, makrela, kapusta i szpinak oraz produktów powodujących uwalnianie histaminy, czyli: truskawek, pomidorów, bananów i białka jaja.

Istotną rolę w terapii AZS odgrywa kondycja naturalnej flory jelitowej. Potwierdzają to badania przeprowadzone na ciężarnych i noworodkach. Kobietom w ciąży cierpiącym na AZS i ich nowo narodzonym dzieciom podawano odpowiednie szczepy bakterii (probiotyki). Efekty badań były zaskakujące. Okazało się, że taka profilaktyka aż o połowę zmniejszyła zachorowania dzieci na AZS!

Atopowe zapalenie skóry to choroba wymagająca starannej, kompleksowej terapii. Odpowiednio pielęgnowana skóra przez długi czas pozostaje w dobrej formie, a objawy choroby ustępują na długi czas. Z kolei brak odpowiedniej pielęgnacji może doprowadzić do groźnych dla zdrowia i życia powikłań, m.in. rozległych infekcji. Warto zatroszczyć się o odpowiednią pielęgnację już od momentu zdiagnozowania choroby i uwolnić się tym samym od wielu dokuczliwych dolegliwości.

 

ZABIEGI NA SUCHĄ SKÓRĘ to oferta skierowana również dla osób cierpiących na atopowe zapalenie skóry (AZS)

 

BĄDŹ Z NAMI NA BIEŻĄCO? POLUB NASZĄ STRONĘ FB

 

Powiązane Artykuły

Zabiegi antycellulitowe, czy napr...
Zabiegi antycellulitowe, czy napr... Dlaczego jest tak, że jedne metody redukcji cellulitu zupełnie nie działają, a inne pozwalają uzyskać naprawdę spektakularne efekty? Dowiedz się, które ter...
KOREAŃSKA PIELĘGNACJA - w czym tk...
KOREAŃSKA PIELĘGNACJA - w czym tk... Koreańska pielęgnacja – przejściowa moda, czy może trwały trend warty naśladowania? Dowiedz się na czym polega! Sprawdź, które zasady koreańskiej pielęgnac...
Czym jest cellulit i jak z nim wa...
Czym jest cellulit i jak z nim wa... Cellulit, czyli potocznie skórka pomarańczowa charakteryzuje się wpukleniami i wypukleniami w skórze przez nierównomierne ułożenie komórek tłuszczowych (ad...
Poczucie Piękna Wrocław
Gabinet kosmetyczny Poczucie Piękna
Salon kosmetyczny we Wrocławiu
 
ul. T. Kościuszki 29, Wrocław
NIP 8992941192

Najnowsze opinie

Do gabinetu kosmetycznego POCZUCIE PIĘKNA i w cudowne ręce Pań trafiłam z polecenia i był to strzał w 10!!!! Profesjonalizm oraz niezwykle miła atmosfera, jaką wprowadzają dziewczyny to nie wszystkie atuty tego miejsca. Profesjonalnie wykonywane zabiegi oraz wiedza, jaką posiadają Panie spowodowały, że z przyjemnością oddaje się w Ich ręce :) - Anna M.